Gyakran Ismételt Kérdések - Segítség
Segítség a RocketMail használatához
Aenean malesuada eu nisi quis facilisis. Proin at tincidunt enim. Aliquam erat volutpat. Proin est neque, dignissim sed lacinia eget, interdum quis sem. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin porta erat a elit sodales fringilla. Aenean nisl elit, faucibus vel facilisis non, ornare sagittis enim. Vestibulum ac purus viverra, finibus tellus et, rhoncus nunc. Aenean elementum erat eros, ut mollis purus tincidunt a. Aliquam erat volutpat. Quisque ultricies posuere massa. Praesent facilisis elit ipsum, quis mollis libero tempor quis.
Proin ac lobortis lectus. Aenean at enim ut metus accumsan mattis. Fusce ut odio posuere tortor mollis porttitor non sit amet mi. Donec vel purus ipsum. Maecenas dui arcu, dictum vel sapien in, cursus eleifend diam. Vestibulum tincidunt, nisl ac ultrices placerat, augue sem sollicitudin velit, id rutrum mauris massa quis tortor. Donec finibus ut ligula malesuada lobortis. Pellentesque a posuere libero. Etiam maximus nisl nec urna posuere, eget pretium orci condimentum. Fusce sed turpis ac tortor fermentum placerat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Duis neque sapien, mollis vel vestibulum non, rutrum a metus. Ut scelerisque, risus feugiat eleifend sollicitudin, leo massa fermentum sem, at varius tellus quam ac leo. Nam justo purus, dignissim vel tincidunt nec, faucibus et nisl.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam cursus malesuada ornare. Sed ullamcorper volutpat interdum. Fusce tincidunt ut erat accumsan dignissim. Proin molestie dolor non tortor ultricies condimentum. Nam sodales lacus at odio cursus tempor. Fusce consequat, ipsum sit amet elementum tempus, dui sem fermentum lectus, non posuere quam urna lacinia lacus. Maecenas auctor feugiat facilisis. Curabitur vitae pellentesque orci, vel placerat metus. Nunc non eros quis ligula ornare sagittis. Nam lobortis purus nisl. Cras congue, massa in rhoncus venenatis, nibh orci interdum mauris, at placerat turpis elit a augue. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Integer in bibendum tortor. Praesent bibendum ligula erat. Nulla eget tempus dui.
Morbi nunc lorem, laoreet in turpis feugiat, malesuada elementum urna. Ut molestie enim sit amet justo molestie, ac scelerisque sem dapibus. Aenean at porta turpis. Phasellus eget elementum metus. Praesent commodo nulla a urna scelerisque, vitae semper dolor luctus. Ut id magna non odio aliquam molestie ut quis dolor. Morbi pretium felis eu elit sollicitudin viverra. Quisque porttitor accumsan nisi. Quisque ut nisl id purus aliquam faucibus vel sit amet orci. Praesent nec ligula vel lectus ultricies iaculis in ac dolor. Proin vulputate metus lacus, in consectetur purus luctus et. Vivamus rhoncus tristique ipsum et bibendum. Sed metus nibh, interdum id condimentum a, scelerisque sit amet metus. Duis eu urna quam. Etiam justo quam, semper ac augue a, sagittis posuere nibh.
Sir Michael Grylls politikus és felesége, Sally Ford gyermekeként látta meg a napvilágot. Tanulmányait többek közt az Eton College-ben és a London Universityn végezte. 3 évig szolgált a Különleges Légi Szolgálat (Special Air Service) tartalékos állományában, de egy ejtőernyő-balesetben eltörte a gerincét, ezért arra kényszerült, hogy elhagyja a sereget. Bear jelenleg a Temze folyón, egy lakóhajón, illetve a walesi partok közelében egy kis szigeten éli mindennapjait feleségével, Sharával, és három gyermekükkel: Marmaduke-kal, Jesse-vel és Huckleberry Edward Jocelyne Gryllsszel.
Wight szigetén nevelkedett, három évet szolgált a SAS-nél, amely a brit hadsereg különleges egysége. A katonai szolgálat során három helyen tört el a gerince egy dél-afrikai ejtőernyős baleset következtében. Balesete és súlyos sérülése ellenére Bear 1998-ban, 23 évesen, a legfiatalabb brit hegymászóként jutott fel a Mount Everest csúcsára. Ezzel kapcsolatos élményeiről a „The Kid Who Climbed Everest” (A srác, aki megmászta az Everestet) című könyvében számolt be. A fenti sikert követően Bear újabb rekordot teljesített azzal, hogy az Everestet megjárt csoport tagjaival együtt jetskivel megkerülte az Egyesült Királyságot. Elsőként szelte át egyedül a fagyos észak-atlanti óceánt egy nyitott, felfújható csónakban. Erről a kalandról írta „Facing the Frozen Ocean” (A fagyos óceánnal szemben) című könyvét, amelyet az Egyesült Királyságban az Év sportkönyvének jelöltek, a Királyi Tengerészet pedig díjat ajánlott Gryllsnek a rekordot jelentő expedíció elismeréseként.
2005 júniusában Bear újabb világrekordot ért el, amikor 8000 méter magasban költötte el vacsoráját egy hőlégballon aljára erősített asztalon. Bear a hőlégballon kosarából ereszkedett le az asztalhoz, tengerész egyenruhában elfogyasztotta háromfogásos ebédjét, majd tisztelgett a királynőnek és ejtőernyővel földet ért. Célja két, fiatalokat támogató jótékony szervezet tevékenységének támogatása volt. 2007. május 15-én Bear újabb világrekordot állított fel, amikor motoros ernyővel elsőként repült át a Mount Everest fölött. Bear és Gilo rekordjáról a Planet Earth csoport készített felvételeket, amelyből kétórás dokumentumfilm készül majd a Discovery Channel és a brit Channel 4 tévécsatorna részére. 2007 tavaszán jelent meg Bear legújabb könyve, amelynek címe: Born Survivor: Survival Techniques From the Most Dangerous Places on Earth (Született túlélő: túlélési technikák a föld legveszélyesebb helyein). A mű már a Sunday Times top 10 bestseller listájára került.
A túlélés törvényei (eredeti címén Born Survivor: Bear Grylls, az USA-ban Man VS. Wild, Európában Ultimate Survival) című sorozat műsorvezetője, melyben számtalan, a túléléshez szükséges túlélési technikát mutat be a legszélsőségesebb körülmények között felállított forgatási helyszíneken, a világ legkülönfélébb helyein. A sorozatot 2006-ban kezdték el forgatni, s hamar, már 2007-ben kiderült, hogy bár a produkció elvileg valós helyzeteket mutat be, az nem felel meg a valóságnak.[2] A leleplezés hatására a Discovery Channel arra kényszerült, hogy újravágott verzióban vetítse a sorozatot, és feliratban, valamint a narrációban is beismeri: csaltak.[3][4][5] A főszereplőt ugyanis komplett stáb kíséri a forgatásokra, szakértők készítik el számára a túléléshez szükséges eszközöket, és az imitált rovarevés mellett szakácsok készítik el az étkezéseit. Hazánkban a Discovery Channel; Discovery HD Showcase vetíti.
A troll az internetes szlengben olyan személy megnevezése, aki provokatív, ingerlő módon, tárgyhoz nem tartozó üzenetekkel bombáz egy online közösséget (például internetes fórum, chat, blog, levelezőlista), vagy személyes hitbeli meggyőződését ellentmondást nem tűrő, pökhendi erőszakossággal sulykolja, azzal a konkrét szándékkal, hogy más felhasználókból heves reakciókat provokáljon ki, vagy más módon zavarja, lehetetlenítse el a témába vágó eszmecserét.
Az a felhasználó, aki nem rendelkezik adminisztrátori jogokkal egy adott fórumon, csak egyet tehet a trollok ellen: nem „eteti” őket, azaz következetesen figyelmen kívül hagyja az adott személy hozzászólásait. Innen származik az angol Do not feed the trolls, azaz „ne etesd a trollokat” kifejezés (rövidítése DNFTT).
A troll szó másik jelentése egy északi mitológiából ismert lény. Az internetes szlengben használt változat azonban nem ebből származik, hanem a trolling vagytrawling nevű horgászati technikából, amely során a horgász elhúzza a csalit a halak orra előtt, ahogy az internetes troll is teszi egy provokatív megjegyzéssel.
A troll misztikus, félelmetes lény. A skandináv mitológiában antropomorf szereplő, ám az irodalomban nagyon sok helyen jelenik meg különböző formákban és szerepekben. Ilyen lehet a gonosz, undorító orkszerű kép vagy a primitív, de emberszerű elképzelés, amely szerint ezek a vad lények földalatti barlangokban és hasonló helyeken élnek. Azorkney és shetlandi mesékben a trollok trow néven szerepelnek, az északi kultúrkörből, a vikingektől átvett jelenségként.
Az északi irodalom és más művészeti ágak a romantika óta különböző módokon jeleníti meg a trollokat, gyakran „bennszülött” fajként, nagy fülekkel és orral. Innen kerültek be a trollok világszerte a fantasyirodalomba és aszerepjátékokba. A trollfigurák igen gyakoriak a skandináv szuvenírek között, valamint az erdők világát ábrázoló (karácsonyi) képeslapokon.
Szerepelnek a trollok két igen népszerű XX. századi műben, a Harry Potter-könyvekben és A Gyűrűk Urában. Mindkettőben óriás termetű, lomha, ostoba, agresszív lénynek ábrázolják őket. Egy különbség van csupán köztük: a A Gyűrűk Ura köteteiben gonosz erőként, melyet a sötét hatalom teremtett, míg a varázsvilágban játszódó Harry Pottersorozatban védelemre kiképezhető teremtményként szerepelnek.
A trollok szerepelnek a Korongvilág könyvsorozatban is, amelyben kőevő óriásoknak ábrázolják őket. A trollok egy része beilleszkedett az emberi társadalomba és testőrként dolgozik. Külön faj a tengeri troll, amely nem a Korongvilágról származik, csupán leesett a saját világának szélén, és a Korongon ért földet. A tengeri trollok teste 100%-ban vízből áll.
A trollok a Warcraft számítógépes játék-sorozatban is szerepelnek, amelyben azok törzsi körülmények között élő teremtményeknek ábrázolják őket. Itt, csakúgy, mint A Gyűrűk Ura fantáziavilágában, legyőzendő, erős lényekként tűnnek fel.
A trollok ezenkívül feltűnnek a Szirt krónikái című könyvsorozatban is. A Szirt-beli trolloknak számos faja van, melyek gyakran jelentősen eltérnek a hagyományos trolloktól (a fatrollok pl. inkább törpékhez hasonlítanak), míg mások jobban hasonlítanak rájuk (pl. a lapítroll). A hagyományos trollok Szirt-beli megfelelői a trogok.
Voldemort Nagyúr kitalált szereplő J.K. Rowling nagy sikerű Harry Potter-regénysorozatában. Először a Harry Potter és a bölcsek köve c. kötetben tűnik fel, és a Harry Potter és az azkabani fogoly kivételével a regénysorozat valamennyi részében szerepel, beleértve az ezekből készült filmeket is. Az AOL Moviefone 2008-ban nyilvánosságra hozott listája szerint, Voldemort nyerte el a Minden Idők Legfőbb Főgonosza címet, megelőzve ezzel a Csillagok háborúja - filmekDarth Vaderét is.[1]
Árvaházban nevelkedett, már kiskorában megmutatkoztak mágikus képességei. A többi árvaházi gyermek félt tőle. Néha lopott. A mugli nevelők nem jöttek rá, hogy mágus, ezért azt hitték, hogy valamilyen furcsa betegsége van. Ez eléggé zavarta, mert ő tudta, hogy nem beteg: csupán varázsló. A Roxfortban prefektus volt, természetesen aMardekár házban. Kitűnő tanuló volt, sok tanár kedvence, csak Albus Dumbledore nem bízott meg benne.
Voldemort a világ legnagyobb fekete mágusa, akinek legfőbb célja a halhatatlanság elérése. Tud párszaszóul beszélni, ami azt jelenti, hogy érti a kígyók nyelvét, és beszéli is. Ez az egyik bizonyíték arra, hogy Mardekár Malazár leszármazottja. Eredeti neve Tom Rowle Denem (angolul Tom Marvolo Riddle), amit diákkorában Voldemortra változtatott, mert megvetette eredeti nevét, ami megegyezett gyűlölt, mugli apjáéval. A varázslóvilágban annyira rettegnek tőle, hogy a nevét sem merik kiejteni, ehelyett úgy emlegetik, mint „Tudodki”, „Tudjukki” vagy „Ő, akit nem nevezünk nevén”. Követői, a Halálfalók ellenben „Sötét Nagyúr”-nak nevezik.
Voldemort Mardekár Malazár, a roxforti Négyek egyikének leszármazottja. Hatalmának csúcspontján meggyilkolta a Potter házaspárt, utána pedig védtelen gyermekük, Harry életére tört, aki azonban egy rejtélyes erőnek köszönhetően visszaverte a sötét varázsló halálos átkát, így sok éven át egyfajta lidércként kellett éljen (esetenként mások testébe férkőzve), csak 1995 tavaszán sikerült újra testet öltenie.
Az egyedüli ember, akitől Voldemort mindig is tartott nem más, mint Albus Dumbledore, a Roxfort Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskola igazgatója, valamint a világ legnagyobb fehér mágusa.
A szereplőt számos színész alakította már, közülük a leghíresebb Ralph Fiennes brit színész, aki a negyedik, az ötödik, a hatodik és a befejező kötet filmváltozataiban alakította a fekete mágust.
Kezdetek[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
Édesapja Mark Fiennes (1933–2004) fényképész, édesanyja Jennifer Lash (Jini Fiennes) (1939–1993) regényíró volt. Hat testvér közül ő a legidősebb. Ő és még négy testvére a szórakoztatóiparban kezdett dolgozni: Ralph öccsével,Josephfel, színészi pályára lépett, Magnus zenész, húga, Sophie producer, Martha rendező lett. Jacob, aki Joseph ikertestvére, vadőrnek ment.
Gyermekkorában a család sokat költözött, így mindig új emberekkel találkoztak, új barátokat szereztek, és a kreativitásukra is jó hatással volt a sok utazás.
A Fiennes gyerekek anyjuktól tanultak otthon, majd Ralph magániskolába, majd középiskolába ment. Itt kezdte érdekelni a színészet, de egyben kitűnően rajzolt is. A középiskola után a festészetet választotta, és beiratkozott alondoni Chelsea-i Művészeti és Formatervezési Főiskolára. Tanulmányait itt nem fejezte be, helyette 1983-ban a királyi akadémiára (Royal Academy of Dramatic Art) jelentkezett színészetet tanulni. Itt ismerte meg későbbi feleségét, a színésznő Alex Kingstont (Vészhelyzet). Miután elvégezte az iskolát, 1987-ben a Királyi Nemzeti Színház (Royal National Theatre), egy évvel később pedig a Shakespeare-társulat (Royal Shakespeare Company) tagja lett, ahol klasszikusokban játszott (Rómeó és Júlia, Lear király) .
Karrier[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
1991-ben, egy brit tv-film által vált ismertté (A Dangerous Man: Lawrence After Arabia), melyben a főszerepet játszotta. Első mozisikerét a következő évben forgatott Üvöltő szelek című film hozta meg. Hidegvérű játéka miatt választották ki a Schindler listája egyik szerepére, mellyel beírta magát a filmtörténetbe. Alakításáért a legjobb mellékszereplő Oscar-díjára jelölték: ezt nem kapta meg, de a Brit Filmakadémia díját igen. A következő évben Robert Redford oldalán játszott a Kvíz Show című filmben, két évvel ezután pedig Az angol beteg című filmben nyújtott alakítása révén gyűjtött be újabb Oscar-jelölést. Igazán rossz kritikákat először az Oscar és Lucinda című filmben játszott miniszter szerepéért kapott. Mégsem ez volt a mélypont , hisz a következő filmje, a Bosszúállók egyesek szerint az év legrosszabb filmje lett. A húga által rendezett Anyegin után a Szabó István rendezte, magyarországi zsidó családról szóló A napfény ízecímű filmben is láthattuk, amely a nemzetközi filmpiacon sok elismerő kritikát is kapott.